A szakmai cikk elolvasásához szükséges idő: kb. 3 perc
Szerző: Zahola-Pollák Vanda, Head of Factory, Kleve – Upfield
Az Upfield – amelynek jelenleg az egyik németországi gyárát vezetem – mint a vállalatok nagy része, hisz a lean szemléletben. A vezetőség elkötelezett, van globális programunk, a gyárak is dolgoznak éves fejlesztési terveiken, illetve rendszeresen megosztjuk egymással sikereinket, a problémamegoldásokat, jó gyakorlatokat.
Sok más vállalathoz hasonlóan azonban mi is küzdünk azzal, hogyan mérjük a lean előrehaladást, hogyan érjük el, hogy ne az eszközök legyenek fókuszban, ne csak azért csináljunk valamit, mert havonta prezentálnunk kell a többieknek és a vezetőknek. Vannak, akik gyorsabban haladnak, vannak, akik lassabban és mint mindenütt, sok a kihívás. Van, amikor az érezzük, hogy egyhelyben toporgunk és van, hogy ezen a globális standardok sem segítenek.
A magyar lean közösség tagjaként sokszor megtapasztaltam, hogy a külső inspiráció milyen hasznos abban, hogy új lendületet kapjuk, egy kicsit más nézőpontból tekintsünk rá a problémáinkra. A LEI Hungary csapatából Bereczki Csabával beszélgettem erről, aki a Robert Bosch Power Tool Kft. vállalatot javasolta nekünk.
És mint mindig, igaza volt! A látogatás új lendületet adott csapatunknak.
A program előtt az európai menedzsment minden tagja (gyárigazgatók és központi funkciók vezetői) összegyűjtötte a 3 legfőbb problémáját. Az volt a célunk, hogy megnézzük, hogyan gondolkodik ezekről a Bosch miskolci kéziszerszámgyára, illetve milyen fejlesztési stratégiát választottak, milyen tanulási utat jártak be.
A napi menedzsmentre, megelőző karbantartásra és a belső anyagáramlásra koncentráltunk. Hogy mit láttunk? Azt, amire szükségünk volt. 12 fős csapatunk minden tagja új elhatározással tért haza.
Igazán inspiráló volt látni, hogy a Boschnál az egyes területek, egységek vezetői ugyanazt a terminológiát használják, mint BPS (Bosch Production System) kollégák, mindenki egy nyelvet beszél. Látszott, hogy megvalósult az a sok vállalat által vágyott rendszer, hogy a lean tevékenység gazdái a területek vezetői, a központi lean csapat pedig valóban támogat. A területi vezetők egységesen értik az egyéni, területi és a közös célokat. Az eszközöket valóban a problémák megoldására használják (nem arra, hogy jobb lean pontszámuk legyen) és irigylésre méltóan egy csapatként dolgoznak.
Kiválóan kihasználják a kifejlesztett termelési szoftver funkcióit, látszik, hogy mélyen értik a folyamatokat, az értékfolyamat összefüggéseit. Nem is csoda, hiszen nagyon fegyelmezetten figyelik és fejlesztik a standardjaikat és rendszeresen felülvizsgálják a teljes értékfolyamatot is.
Kevés helyen látni ilyen jól a gembán, hogy hogyan áll a termelés a tervhez képest. Minden soron jól látható a terv/tény összehasonlítás és az is, hogy mit kell tenniük az operátoroknak, ha segítségre van szükségük. Andon jelzés működik minden cellában és a hibaelhárítás és eszkalációs segédletek is elérhetőek és könnyen értelmezhetőek még egy kívülálló számára is.
Napi rutin és gyors ellenőrző listák támogatják a vezetők működését és bár csodálatos digitális rendszerük van, hisznek a piros és zöld toll erejében, így ezzel jelölik a napi teljesítményt, bevonva az operátorokat is a teljesítménymenedzsmentbe.
Persze mindezt nem láthattuk volna ilyen jól, ha a Bosch csapata nem nyitott megmutatni a jelenállapotot és a fejlődésüket. Nemcsak nyitottak voltak, hanem ahogy minden másban is, ebben is megjelent a profizmusuk. A látogatás során is nagyon magas szintű együttműködést láthattunk, pontos és hatékony szervezést, minden Just-in-Time történt. Az egyes területek vezetőinek lényegre törő előadásai és a kérdésekre adott válaszok is alátámasztották, hogy nem csak a központi lean csapat által összerakott lean eszközöket látunk, hanem ténylegesen működő menedzsmentrendszert.
Az Upfield vezetői csapata pedig túl az egyéni problémákon, látva a Bosch kiválóan strukturált működését és tudatosságát, a látottak alapján elkezdte a saját európai célállapot kidolgozását. Célunk, hogy a másolás helyett a saját kiinduló állapotunkból indulva, a saját problémáink megoldására dolgozzuk ki a lean szemlélet vezette fejlesztési tervünket.
Köszönjük az inspirációt a Bosch miskolci csapatának!
További tartalmaink
Ha elakadtál a lean szemlélet gyakorlati alkalmazásában, ajánljuk figyelmedbe Lean Practitioner Program képzésünket:
Könyvajánló
- Hogyan fogjunk hozzá a lean gyártás megvalósításához?
- Mi legyen a következő, majd az azt követő lépés?
Manapság már nem könnyű eligazodni a lean elvekkel kapcsolatos információk tengerében.
A Kaizen Expressz című könyv pörgős, gördülékeny stílusban, tömören, az alapokhoz visszanyúlva ismerteti a Toyota termelési rendszer (TPS), és a lean alapvető elveit, mégpedig a megvalósítás logikus sorrendjében.