Történetek a gembáról sorozat
Egyik partnerünknél TWI munkabetanítási gyakorlat közben az egyik dolgozó azt a feladatot kapta, hogy készítsen munkalebontási lapot arra a folyamatra, amikor minőségellenőrzés miatt mintát kell kivenni a gyártósorról. Azt azért még fontos tudni, hogy a soron a dobozok 500 db/perc sebességgel mozognak! Hát ez még egy gyakorlott munkavállalónak is kihívást jelent, nem beszélve egy új dolgozóról. Íme Történetek a gembáról sorozatunk következő része: NE(!) csak a kezemet figyeld!
A szakmai cikk elolvasásához szükséges idő: kb. 2 perc
Szerző: Barhács Csaba – lean coach
Háttér
Egyik partnerünknél TWI munkabetanítási gyakorlat közben az egyik dolgozó azt a feladatot kapta, hogy készítsen munkalebontási lapot arra a folyamatra, amikor minőségellenőrzés miatt mintát kell kivenni a gyártósorról. Azt azért még fontos tudni, hogy a soron a dobozok 500 db/perc sebességgel mozognak! Hát ez még egy gyakorlott munkavállalónak is kihívást jelent, nem beszélve egy új dolgozóról.
Egy TWI munkalebontási lap készítésekor három fő elemet kell végiggondolni és meghatározni:
- főbb lépések, azaz mit csinálunk?
- kulcspontok, azaz hogyan csináljuk?
- magyarázatok, azaz miért csináljuk?
Mi a probléma?
El is készült a munkalebontási lap első verziója, amelyen a kulcspontok között olyan meghatározások is szerepeltek, mint „egy kézzel”, „fentről” vagy „gyors mozdulattal”.
Mivel egy új dolgozó érkezése miatt a munka betanítása is aktuális volt, ezért annak sikerességéről is érdeklődtem. Kérdésemre azt a választ kaptam, hogy „még nem igazán megy az új munkatársnak, de hát ez olyan, amit sokat kell gyakorolni”.
Megkértem a dolgozót, hogy mutassa meg nekem is a folyamatot és próbáljon meg engem is betanítani. Bevallom, a tanulási folyamat során végig a torkomban dobogott a szívem, akkora stresszt okoz belenyúlni egy 500-zal robogó sorba és megpróbálni kivenni egy dobozt. Többször is próbáltam, többször is sikertelenül. Egyszer még a sort is meg kellett állítani, mert felborítottam pár dobozt.
Megfigyelések
A sokadik kudarc után még egyszer megkértem a kollégát, hogy mutassa meg, hogyan is kell ezt csinálni. Próbáltam minél több részletet megfigyelni. Az elején csak a kezét figyeltem, próbáltam ellesni a sikerhez nélkülözhetetlen kritikus mozdulatot. Nem láttam azonban semmi olyat, ami merőben eltért volna az én gyakorlatomtól.
Ekkor lettem figyelmes arra, hogy hova néz, és ez volt az a pillanat, amikor megértettem, mi a folyamat kulcsa. A dolgozó tekintete kb. 1 méterrel a kiszedési pont előtt volt. Kinézett egy érkező dobozt, a szemével végigkövette azt a kiszedési pontig, majd a kiszedési pontnál a megfelelő kézmozdulattal megragadta a dobozt.
Kísérletek és a megoldás
Rákérdeztem, hogy jól látom-e, hogy a kivétel előtt kinézi a dobozt, amit ki akar venni. Ezt sűrű bólogatással erősítette meg és úgy tűnt, nem is érti, miért kérdezek ilyen alapvető dolgot. Hiszen ez (neki) egyértelmű! Ezután megpróbáltam én is ezt a gyakorlatot: szemkontaktus, végigkövetés és kivétel. Láss csodát, így nekem is hibátlanul működött.
A gyakorlat végén egyetértettünk abban, hogy a munkalebontási lapot ki kell egészíteni egy fő lépéssel és a hozzá tartozó kulcsponttal:
Doboz kiválasztása (mit) – kb. 1 méterrel a kiszedési ponttól ki kell választani a dobozt és azt szemmel végigkövetni a kiszedési pontig (hogyan).
A doboz megragadásával kapcsolatos kulcspontok így már tökéletesen működtek.
Konklúzió
Ennek a példának két nagyon hasznos tanulsága is volt mindkettőnk számára:
- Sokszor a munkavégzésben gyakorlott dolgozó számára triviális részletek nem kerülnek azonosításra, hajlamosak vagyunk felületesen vizsgálni egy folyamatot.
- A kézmozdulatok mellett érdemes megfigyelni a fej és a szem mozgását is, de akár a láb, a törzs, a vállak mozdulata is kulcsfontosságú lehet (pl. oldalra lépés, fordulás…stb.).
További tartalmaink
Ha jobban elmélyednél a TWI ismeretekben, ajánljuk figyelmedbe TWI workshopunkat és webináriumunkat:
Könyvajánló
- Hogyan fogjunk hozzá a lean gyártás megvalósításához?
- Mi legyen a következő, majd az azt követő lépés?
Manapság már nem könnyű eligazodni a lean elvekkel kapcsolatos információk tengerében.
A Kaizen Expressz című könyv pörgős, gördülékeny stílusban, tömören, az alapokhoz visszanyúlva ismerteti a Toyota termelési rendszer (TPS), és a lean alapvető elveit, mégpedig a megvalósítás logikus sorrendjében.